Daniel OlbrychskiDziadek

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych.
Odtwarzał niezapomniane role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora.
Współpracował wielokrotnie z takimi polskimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Jerzy Antczak, Janusz Kijowski, Janusz Morgenstern czy Krzysztof Kieślowski.
Pięć filmów, w których zagrał było nominowanych do Oscara. Na ekranie debiutował w 1964 r. będąc jeszcze studentem. Występował na większości stołecznych scen teatralnych, w Teatrze Powszechnym, Narodowym, Polskim, Ateneum, u Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Łapickiego czy Andrieja Konczałowskiego.
Jego mistrzem i nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN, m.in., w nagrodzonym Oscarem Blaszanym bębenku (reż. Volker Schlöndorff), Nieznośnej lekkości bytu (reż. Philip Kaufman), Cyruliku syberyjskim (reż. Nikita Michałkow), czy w filmie Salt u boku Angeliny Jolie.
Otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej (1998), Złoty Krzyż Zasługi (1974), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w propagowaniu polskiej kultury za granicą (1980). W roku 2013 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi przy ul. ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.

Copyright DJ Film, 2017
all rights reserved

PL EN